Skip to main content

Novica

Jutranja kava: Je kaos samo nered?

 

Naslov predavanja: Je kaos samo nered?

Predavatelj: prof. dr. Jure Zupan

Kdaj in kje: sreda, 7.6.2023 ob 10.00, Zastekljena mansarda (3. nadstropje)

 

Povzetek:

Predavanje prof. dr. Jureta Zupana ob jutranji kavi nas bo popeljalo v svet urejeno neurejenega kaosa. Izraz kaos – kot popoln in globok nered se je začel uporabljati v religioznem kontekstu že v antiki, ko so bile logične razlage in povezave med vzrokom in povezavo naravnih pojavov z njihovimi posledicami še povsem tuje. Po bolj ali manj podobnih religioznih scenarijih naj bi naš materialni in urejeni svet - kozmos nastal iz popolnega nereda - kaosa.

Vendar se bomo osredotočili le na kaos, ki ga najdemo pri naravnih pojavih, ki imajo v svojem jedru znane fizikalne zakone, ki naj bi napovedovali njihovo vedenje, kar pa je v bistvu nasprotje koncepta kaosa. Začeli bomo z Edwardsom N. Lorenzom, ki se je prvi lotil sodobne teorije kaosa. Obravnavanih bo nekaj primerov kaotične, nepredvidljive situacije, kot je generiranje naključnih števil ter sledenje gibanja in trkov snooker kroglic. Nato bo opisana logistična enačba oz. model razvoja različnih populacij Pierra F. Verhulsta. Z dodatkom omejitve virov, npr. hrane, Verhulst razširi Malthusov eksponentni model tako, da ne napoveduje le preprostih tipov razvoja populacij, ampak je sposoben  opisati tudi nepredvidljiv, kaotičen razvoj  organizmov, npr. virusov. Zadnji primer 'urejenega' kaosa bo kratek uvod v fraktalne strukture, tj. strukture, ki so predstavljene v prostoru necelih dimenzij. Prikazano bo generiranje Mandelbrotovih fraktalov na podlagi iteracije niza števil xn+1 = xn2 + c v ravnini kompleksnih števil.

-----

Po razpravi vljudno vabljeni na druženje ob jutranji kavi in rogljičkih.

Predavanje bo potekalo v slovenskem jeziku.

Edinstvena zgradba fosfolipaze C iz Listeria monocytogenes Listerioza je ena najsmrtonosnejših bolezni, katere…
Kemijski nadzor delovanja človeških celic igra pomembno vlogo pri zasnovi novih genskih in celičnih terapij, saj omogoča…
Raziskovalci Kemijskega inštituta poročajo o znanstvenem napredku na področju tehnologije urejanja genoma. Izboljšali so…
Ljubljana, 10. november 2021 – Raziskovalca Kemijskega inštituta prof. dr. Gregor Mali in dr. Andraž Krajnc sta…
Ljubljana, 6. julij 2021 - Koronakriza  nas pesti že skoraj leto in pol. Človeštvo je postavila pred neslutene izzive,…
Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava