Na Kemijskem inštitutu razglasili prvo doktorsko štipendistko Janka Jamnika za perspektivnega mladega raziskovalca ali raziskovalko s področja kemije in sorodnih ved
Prva doktorska štipendistka Janka Jamnika, Sabina Kolar (foto: Jernej Stare)
Ljubljana, 5. oktober 2016 – Na Kemijskem inštitutu je pod častnim pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije, Boruta Pahorja, potekal Jamnikov simpozij za mlade v znanosti, kjer so se ugledni znanstveniki poklonili prof. dr. Jamniku in mladim znanstvenikom ter raziskovalcem. Hkrati pa je bila mladi perspektivni znanstvenici, Sabini Kolar, podeljena prva štipendija, imenovana po prof. dr. Janku Jamniku.
V okviru obeležitve 70. obletnice delovanja je na Kemijskem inštitutu potekal Jamnikov Simpozij za mlade v znanosti, ki je posvečen mladim znanstvenikom in raziskovalcem, katerim na inštitutu posvečajo posebno pozornost. Med osnovna poslanstva Kemijskega inštituta namreč poleg ustvarjanja novih znanj in razvijanja slovenske industrije spada tudi skrb za vzgojo mladih znanstvenic in znanstvenikov, ki bodo svoje kariere nadaljevali na različnih področjih slovenske družbe.
Posebno skrb je mladim posvečal tudi prof. dr. Janko Jamnik, ki je študente, mlade znanstvenike in raziskovalce venomer spodbujal k interdisciplinarnemu sodelovanju, doseganju najboljših rezultatov in prebojem ter odličnosti v znanosti in raziskovanju. Jamnik še vedno ostaja eden najbolj citiranjih raziskovalcev Kemijskega inštituta, njegovi dosežki pa so visoko cenjeni tudi v tujini. Prav zato je iz Max Planck Institute for Solid State Research na Jamnikov simpozij pripotoval direktor inštituta, prof. Joachim Maier, ki je imel na dogodku znanstveno predavanje, saj je prof. dr. Jamnika dobro poznal iz časa, ko je slednji raziskoval na inštitutu Max Planck, kjer je bil prof. Maier njegov mentor.
Sledilo je predavanje doc. dr. Boštjana Genoria iz Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani in razglasitev doktorske štipendistke Janka Jamnika za perspektivnega mladega raziskovalca ali raziskovalko s področja kemije in sorodnih ved.
Prejemnica štipendije Sabina Kolar, je magistrirala iz biokemije na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani, tekom študija pa je bila za študijske uspehe s strani fakultete nagrajena za najboljšega študenta letnika Biokemije za leto 2012/13. V drugem letniku magistrskega programa je bila na študijski praksi v Nemčiji, kjer je pod mentorstvom izr. prof. dr. Borisa Roglja na Inštitutu za raziskave na matičnih celicah na Helmholtz Zentrum München v laboratoriju dr. Miche Drukkerja opravila raziskovalni del magistrske naloge, s svojim znanstvenim plakatom pa se je septembra 2015 predstavila na dveh uglednih konferencah in bila zanj skupaj z delovnim mentorjem Miho Modicem tudi nagrajena. »Poleg nadgradnje fakultetnega izobraževanja in možnosti strokovnega izpopolnjevanje v krogu odlične znanstvene sfere, je moja želja po delu v znanosti oz. nadaljevanju doktorskega študija na Kemijskem inštitutu odraz analitične in radovedne narave mojega uma. Znanost me privlači predvsem zato, ker ponuja razgibanost in raznolikost vsakdana, nova spoznanja, ki temu sledijo, pa prinašajo zadovoljstvo tudi zaradi občutka po prispevanju k dobrobiti svetu na več nivojih,« je povedala prejemnica Jamnikove štipendije.
Na dogodku so popoldan sledile predstavitve raziskovalk in raziskovalcev mlajše generacije Kemijskega inštituta, to je: dr. Petar Djinović, dr. Primož Šket, dr. Mateja Manček Keber in dr. Nejc Hodnik. Dogodek pa je s svojim motivacijskim in navdihujočim predavanjem zaključila najuspešnejša slovenska smučarska tekačica vseh časov, Petra Majdič.
Direktor Kemijskega inštituta prof. dr. Gregor Anderluh in prva doktorska štipendistka Kemijskega inštituta, Sabina Kolar
Prof. Stane Pejovnik je skupaj s prof. Robertom Dominkom predstavil posebno številko revije Acta Chimica Slovenica, posvečene prof. dr. Janku Jamniku
Prof. dr. Joachim Maier je imel znanstveno predavanje
Doc. dr. Boštjan Genorio je imel znanstveno predavanje: Površinsko modificiran katalizator na osnovi platine – (Selektivnost, stabilnost, aktivnost)
(foto: Jernej Stare)