Priložnosti in izzivi slovenskega raziskovalnega ekosistema: Kako do inovativne in konkurenčne Slovenije
Vljudno vabljeni na okroglo mizo ob Svetovnem dnevu znanosti za mir in razvoj.
Kdaj: Ponedeljek, 11. 11. 2024 ob 13.00
Kje: Kazina Jazz Club, Kongresni trg 1, Ljubljana
Ob Svetovnem dnevu znanosti ki v Sloveniji (še) ni uradno obeležen, bomo tri največje in najstarejše znanstvenoraziskovalne ustanove – Institut Jožef Stefan, Kemijski inštitut ter Univerza v Ljubljani – skupaj z ministrom za visoko šolstvo, znanost in inovacije in predstavnico oz. predstavnikom Gospodarske zbornice Slovenije razpravljali o trenutnem stanju in prihodnosti slovenske znanosti.
V ospredje bomo postavili pomen temeljnih raziskav, ki so ključne za razvoj kakovostnih aplikativnih projektov, ter nujnost tesnega in strateškega sodelovanja med akademskim okoljem in gospodarstvom, ki je ključ do inovativne in konkurenčne družbe. Je sodelovanja dovolj, je dovolj kakovostno, imamo dolgoročne strateške projekte? Posvetili se bomo tudi pomenu vzgoje in podpore vrhunskim kadrom, saj prav ti oblikujejo prihodnost znanstvenoraziskovalne in inovacijske sfere v Sloveniji. Imamo kadre, jih bomo imeli dovolj tudi v prihodnje?
Dotaknili se bomo tudi stabilnega in dolgoročnega financiranja raziskovalnih dejavnosti, ter odprli vprašanje vloge znanosti v družbi, saj znanost ni zgolj motor tehnološkega napredka, temveč tudi podlaga za odgovorno in ozaveščeno sprejemanje odločitev, ki oblikujejo prihodnost nas vseh.
Sodelovali bodo:
• dr. Igor Papič, minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije
• prof. dr. Boštjan Zalar, direktor Instituta »Jožef Stefan«
• prof. dr. Gregor Majdič, rektor Univerze v Ljubljani
• prof. dr. Gregor Anderluh, direktor Kemijskega inštituta
• mag. Marjana Majerič, izvršna direktorica za področje strateškega razvoja in internacionalizacijo GZS
Okroglo mizo bo povezoval Igor E. Bergant.
Prenos dogodka v živo bo na kanalu STAvideo.
Jezik: Slovenščina