Skip to main content

Novica

CENTER ZA TEHNOLOGIJE GENSKE IN CELIČNE TERAPIJE (CTGCT)

Prostorski prikaz: pogled iz jugovzhodne smeri

Kemijski inštitut, ki se ponaša z več kot 75-letno tradicijo in znanstveno odličnostjo, v slovenskem raziskovalnem okolju postavlja nov mejnik s Centrom za tehnologije genske in celične terapije (CTGCT). Ta center odličnosti bo pomembno prispeval k slovenskem zdravstvenem ekosistemu ter povezal slovenske strokovnjake s kolegi iz Združenega Kraljestva, Nizozemske in Nemčije.

V raziskovalno bolj intenzivnih državah se že uspešno ukvarjajo z razvojem in proizvodnjo naprednih terapij, kar krepi njihove nacionalne zdravstvene sisteme. Slovenija, kot država članica EU13, pa se še vedno sooča s slabše razvito raziskovalno infrastrukturo. Z vzpostavitvijo CTGCT se bomo približali evropskemu povprečju in povečali število slovenskih izdelkov in storitev z visoko dodano vrednostjo.

Glavni namen CTGCT
Glavni cilj CTGCT je razvoj novih, personaliziranih načinov zdravljenja. Statistika kaže, da se eden od treh ljudi v življenju sooči z rakom, pet odstotkov prebivalcev sveta pa trpi za redko genetsko boleznijo. Napredne tehnologije, kot so genske in celične terapije, ponujajo možnost za učinkovito zdravljenje teh bolezni.

Ključnega pomena je sodelovanje
CTGCT bo sodeloval z uglednimi evropskimi raziskovalnimi ustanovami, kot so Univerzitetni kolidž v Londonu (UCL), Univerzitetni medicinski center Utrecht, Univerzitetna bolnišnica Charité v Berlinu in Tehnična Univerza Dresden. Kemijski inštitut bo prispeval vrhunsko znanje na področju terapij za raka in genetskih bolezni, medtem ko bodo partnerske ustanove svetovale pri organizaciji centra, zagotavljale strokovno znanje in tehnologijo ter podpirale prenos terapij iz laboratorijev do pacientov.
Pri delovanju CTGCT je ključnega pomena sodelovanje med znanstveniki, zdravniki in pacienti. Odličnost raziskav na področju sintezne biologije, nevrobiologije, genetike in imunologije na Kemijskem inštitutu bo podprta s sodelovanjem UKC Ljubljana in pomembno vlogo pacientov ter njihovih zagovornikov. Center bo tako predstavljal pomemben most med biomedicinskimi raziskavami in njihovim prenosom do pacientov.

Organizacija CTGCT
CTGCT bo samostojni infrastrukturni in raziskovalni center, ki bo umeščen na območje Kemijskega inštituta v Ljubljani. Za delovanje centra je predvidena gradnja novega objekta in oprema za predklinične raziskave ter klinična testiranja. V prvih šestih letih načrtujemo zaposlitev več kot 20 strokovnjakov z različnih znanstvenih področij. Center bo povezoval raziskovalce, klinike in paciente ter omogočal prenos znanja v kliniko.

Financiranje in vrednost projekta
Projekt CTGCT je financiran na podlagi evropskega razpisa Widening - Teaming for Excellence v okviru programa Obzorja Evropa (Horizon Europe). Evropska komisija je projektu dodelila 15 milijonov evrov nepovratnih sredstev, od tega 12 milijonov Kemijskemu inštitutu. Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije Republike Slovenije bo prispevalo dodatnih 15 milijonov evrov, projekt pa bo s sofinanciranjem strokovnjakov z Univerzitetnega kolidža v Londonu podprla tudi britanska agencija UK Research and Innovation. Skupna vrednost projekta znaša 30 milijonov evrov.

Več informacij je na voljo na spletni strani projekta.: https://ctgct.si/ 

Partnerji in financerji

Partnerji:

Financerji:

Projekt CTGCT je prejel sredstva iz programa Evropske unije za raziskave in inovacije Horizon Europe (sporazum št. 101059842).

Projekt CTGCT je prejel sredstva iz programa Raziskave in inovacije Združenega kraljestva (UKRI) v okviru jamstva vlade Združenega kraljestva za financiranje Horizon Europe (sporazum št. 10069462).

Prostorski prikaz: prostori CTGCT

Prostorski prikaz: pogled iz skupnega prostora proti ozelenjenemu atriju

Kemijski inštitut, ki se ponaša z več kot 75-letno tradicijo in znanstveno odličnostjo, v slovenskem raziskovalnem…
Center za razvoj, demonstracije in usposabljanje za brezogljične tehnologije bo vzpostavljen z namenom zagotavljanja…
Edinstvena zgradba fosfolipaze C iz Listeria monocytogenes Listerioza je ena najsmrtonosnejših bolezni, katere…
Kemijski nadzor delovanja človeških celic igra pomembno vlogo pri zasnovi novih genskih in celičnih terapij, saj omogoča…
Raziskovalci Kemijskega inštituta poročajo o znanstvenem napredku na področju tehnologije urejanja genoma. Izboljšali so…
Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava