Imunogena celična smrt v boju proti raku
Inflamasomi povzročijo izločanje vnetnih citokinov in piroptozo, smrt okužene celice. S svojim dvojnim delovanjem so močno obrambno orodje prirojenega imunskega sistema v boju proti škodljivim mikrobom. Rakaste celice pa so iznašle številne načine, da se skrijejo pred imunskim sistemom, kar omogoči razvoj bolezni. Raziskovalci na Kemijskem inštitutu so po zgledu inflamasomov razvili nov terapevtski pristop, s citokini obogateno piroptozo, ko v tumorjih najprej sprožijo lokalno izločanje imunostimulatornih citokinov, nato pa povzročijo imunogeno celično smrt rakastih celic.
Na mišjem modelu melanoma so pokazali, da ob sprožitvi piroptoze ozdravi približno petina živali, če pa tumorji pred sprožitvijo piroptoze izločajo citokine, ki stimulirajo imunske celice, pa ozdravi več kot dve petini živali. Pri izbiri citokina je potrebna previdnost, saj nekateri (npr. interlevkin 12) ojačajo protitumorsko delovanje piroptoze, drugi (npr. interferon γ) pa ga zavrejo, kar vodi v neuspešno zdravljenje. Pokazali so tudi, da pri ozdravljenih živalih novi tumorji ne nastanejo. S tem pristopom so pri različnih oblikah rakov pokazali, da kratkotrajno lokalno vnetje vodi do močne sistemske protitumorske imunosti. V študiji so terapevtske komponente vnesli v tumorje v obliki DNK s pomočjo elektroporacije, kar je predvsem priročno za dostopne tumorje, kot so npr. različne vrste kožnih rakov. V bodoče nameravajo raziskati še druge načine dostave, ki bi omogočili zdravljenje manj dostopnih tumorjev.
Avtorji raziskave, objavljene v reviji Nature Communications, so: Sara Orehek, Taja Železnik Ramuta, Duško Lainšček, Špela Malenšek, Martin Šala, Mojca Benčina, Roman Jerala in Iva Hafner Bratkovič. Povezava na članek: doi.org/10.1038/s41467-024-55083-3
Raziskavo bo prva avtorica, Sara Orehek, predstavila 23. januarja 2025 v sklopu predavanj Forum 40.
Vljudni vabljeni!
Več: https://doi.org/10.1038/s41467-024-55083-3
Kontakt: iva.hafner(at)ki.si