Skip to main content

Novica

Interakcija kovina-nosilec v kompozitu platinskih nanodelcev in titanovega oksinitridnega nosilca povečuje zmogljivost katod za nizkotemperaturne gorivne celice

 

Nizkotemperaturne gorivne celice (PEMFC) so se trdno uveljavile kot ena ključnih platform pri reševanju energetske krize in okoljske onesnaženosti. Čeprav so PEMFC naredile pomembne korake proti komercializaciji, so potrebne nadaljnje izboljšave, predvsem glede elektrokatalitske redukcije kisika (ORR). V študiji poročamo o sinergiji med nano delci platine in nosilcem na osnovi titanovega oksinitrida (TiOxNy/C) v kontekstu ORR. Ta kompozitna konfiguracija povzroči znatno izboljšanje elektrokatalitske aktivnosti v primerjavi s platinskimi nanodelci pritrjenimi na ogljikov nosilcec (Pt/C). To predstavlja obetavno strategijo za nadaljnjo zmanjšanje količin platine brez žrtvovanja katalitske aktivnosti pri realnih pogojih delovanja PEMFC. Interakcija platina – TiOxNy/C ne sledi tipičnemu efektu velikosti delcev kar smo pripisali manjši oksofilnosti, ki zmanjša pokritost površine s kisikovimi specijami. Dodatne uvide je zagotovila napredna mikroskopska analiza z uporabo metode identične lokacije (IL-STEM), na osnovi katere je razvidno, da so Pt nanodelci delno enkapsulirani s TiOxNy.

Za financiranje raziskave se raziskovalci zahvaljujejo Javni agenciji za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS), Evropskemu raziskovalnemu svetu (ERC), Evropski Uniji (Horizon 2020), NATO programu Znanost za mir in varnost, štipendiji Milana Lenarčiča in doktorski štipendiji Janka Jamnika.

Povezava: https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acscatal.3c03883

Kontakt: primoz.jovanovic(at)ki.si

Kemijski inštitut, ki se ponaša z več kot 75-letno tradicijo in znanstveno odličnostjo, v slovenskem raziskovalnem…
Center za razvoj, demonstracije in usposabljanje za brezogljične tehnologije bo vzpostavljen z namenom zagotavljanja…
Edinstvena zgradba fosfolipaze C iz Listeria monocytogenes Listerioza je ena najsmrtonosnejših bolezni, katere…
Kemijski nadzor delovanja človeških celic igra pomembno vlogo pri zasnovi novih genskih in celičnih terapij, saj omogoča…
Raziskovalci Kemijskega inštituta poročajo o znanstvenem napredku na področju tehnologije urejanja genoma. Izboljšali so…
Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava