Skip to main content

Novica

Mlada raziskovalka Tea Lenarčič dobitnica štipendije Za ženske v znanosti

Ljubljana, 16. 3. 2018 - Sinoči je v Atriju ZRC-SAZU potekala podelitev štipendij "Za ženske v znanosti 2018".

Tea Lenarčič ob prejetju štipendije (foto: Jernej Kokol)

 

Ljubljana, 16. 3. 2018 - Sinoči je v Atriju ZRC-SAZU potekala podelitev štipendij "Za ženske v znanosti 2018". 

Med tremi prejemnicami prestižnih štipendij je tudi Tea Lenarčič z Odseka za molekularno biologijo in nanobiotehnologijo Kemijskega inštituta.

V sklopu nacionalnega programa Za ženske v znanosti partnerji vsako leto podelijo tri štipendije mladim slovenskim raziskovalkam v zadnjem letu doktorskega študija s področja naravoslovnih znanosti, biotehnike in medicine, hkrati pa si prizadevajo spodbujati razpravo o položaju žensk v znanosti in zanimanje za delo v znanosti. Program Za ženske v znanosti je v Slovenijo vstopil leta 2006.

27-letna Tea Lenarčič preučuje molekularno evolucijo proteinske domene za vezavo na površino celic. Kot mlada raziskovalka na Kemijskem inštitutu v Ljubljani v okviru doktorskega študija na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani poudarek pri raziskovanju daje na preučevanje proteinov NLP. Danes namreč okužbe s fitopatogenimi mikroorganizmi predstavljajo velik problem, saj agronomska podjetja na račun poškodovanih pridelkov na leto izgubijo več milijard dolarjev. S preučevanje različnih proteinov in njihovo primerjavo pa lahko racionalno načrtuje fitofarmacevtska sredstva. Rezultati njene raziskave so bili objavljeni tudi v znanstvenem članku v reviji Science. Tea pravi, da je prejeta štipendija pohvala, da dobro dela, hkrati pa je odlična priložnost za promocijo žensk v znanosti in same znanosti: »Znanstveniki namreč težko razložimo neznanstvenikom, kaj počnemo in zakaj to počnemo. Zato laična javnost velikokrat ne razume teže posameznih raziskav in temu ne posveča pozornosti. Stvari se v znanosti namreč pomikajo precej počasneje kot v današnjem hitrem svetu.«

Tei iskreno čestitamo!

 

Kemijski inštitut, ki se ponaša z več kot 75-letno tradicijo in znanstveno odličnostjo, v slovenskem raziskovalnem…
Center za razvoj, demonstracije in usposabljanje za brezogljične tehnologije bo vzpostavljen z namenom zagotavljanja…
Edinstvena zgradba fosfolipaze C iz Listeria monocytogenes Listerioza je ena najsmrtonosnejših bolezni, katere…
Kemijski nadzor delovanja človeških celic igra pomembno vlogo pri zasnovi novih genskih in celičnih terapij, saj omogoča…
Raziskovalci Kemijskega inštituta poročajo o znanstvenem napredku na področju tehnologije urejanja genoma. Izboljšali so…
Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava