Skip to main content

Novica

Slovenska ekipa študentov na mednarodnem tekmovanju iGEM ob podpori Sklada Janka Jamnika

Slovenska študentska ekipa se bo konec oktobra z raziskovalnim projektom pomerila s 300 ekipami najboljših svetovnih univerz na mednarodnem tekmovanju iz sintezne biologije iGEM v Bostonu v ZDA.

 

 

Ekpa študentov z mentorji

Pod okriljem mentorjev s Kemijskega inštituta se je ponovno zbrala ekipa študentov različnih fakultet Univerze v Ljubljani, ki že od pomladi intenzivno raziskuje in izvaja eksperimente. Lotili so se enega največjih izzivov sintezne biologije in sicer želijo povečati hitrost odziva na signale iz okolja z nekaj ur ali dni, kar zmorejo sedanji sistemi, na vsega nekaj minut ali sekund. Za pravilno delovanje organizma je namreč pomembno, da se telo hitro odzove na spremembe, kot je npr. koncentracija glukoze v krvi, saj bi bilo čez nekaj ur lahko že prepozno. Za hitre signale so uporabili svetlobo, majhne molekule in ultrazvok kot novost na področju sintezne biologije. Dolgoročni cilj raziskav je, da bi lahko vplivali na celice v možganih, s čemer bi lahko razumeli delovanje in nekoč morda celo pomagali bolnikom s Parkinsonovo boleznijo, brez potrebe po operaciji, ali, da bi sprožili hitro izločanje inzulina, kar bi pomagalo osebam z diabetesom. Vsebino projekta so predstavili na spletni strani http://2016.igem.org/Team:Slovenia.

 

Prestižnega mednarodnega tekmovanja iGEM se letos v Bostonu, ZDA, udeležuje rekordnih 300 ekip, poteka pa med 27. in 31. oktobrom. Študenti Univerze v Ljubljani so v preteklih letih izjemno uspešno sodelovali na tekmovanjih raziskovalnih projektov iz sintezne biologije iGEM, kjer so v letih 2006-2012 kar trikrat osvojili Grand prize, enkrat drugo mesto in številna prva mesta v posameznih kategorijah. S tem so najbolj uspešni med ekipami najboljših svetovnih univerz, ki sodelujejo na tem tekmovanju. Slovenski projekti so predstavili številne izvirne in pomembne znanstvene preboje na področju sintezne biologije. Zaradi velikega zanimanja študentov so se mentorji na Kemijskem inštitutu odločili, da jim letos ponovno omogočijo sodelovanje na tem tekmovanju in sicer ob podpori Sklada Janka Jamnika za iskrive mlade v znanosti, s katerim želi Kemijski inštitut podpirati najbolj prodorne in motivirane mlade raziskovalce z izvirnimi idejami. 

 

Doslej so projekt podprle institucije Center odličnosti ENFIST, Biotehniška fakulteta, Fakulteta za računalništvo in informatiko, ter podjetja Kemomed, Lek, Sanolabor, Merck, Osir ter Arum, nekdanja Mura, ki je za ekipo pripravila oblačila. Kemijski inštitut je projekt podprl iz »Sklada Janka Jamnika za iskrive mlade v znanosti«, katerega glavni namen je spodbujanje perspektivnih mladih raziskovalcev in znanstvenikov, podpora pri ustanovitvi in delovanju novih/mladih skupin, vključevanje tujih mladih raziskovalcev v delo inštituta ter podpora obetavnim projektom, pri katerih v pomembnem delu sodelujejo mladi. Sklad tako ponuja znanstvenikom na začetku svoje poti priložnost za izobraževanje, delo v uveljavljenih raziskovalnih skupinah in boljše poklicne možnosti.

 

 

 

 iGEM (The International Genetically Engineered Machine Foundation) je neodvisna, neprofitna organizacija, ki je namenjena izobraževanju in tekmovanjem, napredku v sintezni biologiji in razvoju odprte skupnosti in sodelovanja. Ob rasti tekmovanja je nastala iz skupine, ki je z organizacijo tekmovanja začela na unverzi MIT.

Kemijski inštitut, ki se ponaša z več kot 75-letno tradicijo in znanstveno odličnostjo, v slovenskem raziskovalnem…
Center za razvoj, demonstracije in usposabljanje za brezogljične tehnologije bo vzpostavljen z namenom zagotavljanja…
Edinstvena zgradba fosfolipaze C iz Listeria monocytogenes Listerioza je ena najsmrtonosnejših bolezni, katere…
Kemijski nadzor delovanja človeških celic igra pomembno vlogo pri zasnovi novih genskih in celičnih terapij, saj omogoča…
Raziskovalci Kemijskega inštituta poročajo o znanstvenem napredku na področju tehnologije urejanja genoma. Izboljšali so…
Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava