Učinkovito odstranjevanje perfluoriranih onesnaževal
Ljubljana, 6. avgust 2020 - Perfluorirane spojine so se in se še vedno zelo veliko uporabljajo v industriji in življenju. Žal se je izkazalo, da škodljivo vplivajo na zdravje in okolje, zato bi bilo treba najti učinkovit način za njihovo odstranjevanje iz procesnih in površinskih voda.
V prispevku, objavljenem v reviji Angewandte Chemie, so raziskovalci iz Leuvena, Montpellierja, Marseillea in Ljubljane pokazali, da mikroporozni zeolit Beta v čisti silikatni obliki kaže izjemno sposobnost in afiniteto za adsorpcijo perfluoriranih spojin, kot sta perfluorooktanojska kislina in perfluorooktansulfonska kislina. Ta zeolit učinkovito in selektivno zajema omenjeni prefluorirani kislini tudi v prisotnosti drugih organskih spojin.
Andraž Krajnc in Gregor Mali z Odseka za anorgansko kemijo in tehnologijo Kemijskega inštituta sta s pomočjo NMR meritev v trdnem pojasnila, kako se molekule perfluorooktanojske kisline adsorbirajo v zeolit Beta. Pokazala sta, da so hidrofobne verige teh molekul umeščene v ravnih kanalih zeolita, karboksilne glave molekul pa v presečiščih kanalov tvorijo molekulske pare, povezane z vodikovimi vezmi. Zaradi take umestitve molekul je adsorpcijska entalpija sistema zelo ugodna. Poleg tega spiralna konformacija perfluoriranih verig omogoča zelo tesno pakiranje molekul v zeolitu. To skupaj pojasnjuje izjemno visoko afiniteto in selektivnost zeolita Beta za adsorpcijo perfluoriranih spojin.
Zaradi zgoraj opisanih lastnosti je zeolit Beta najobetavnejši kandidat za boj proti onesnaženju s perfluoriranimi spojinami.
Povezava do objave: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/anie.202007703
Kontakt za več informacij: gregor.mali[at]ki.si