Zlata priznanja in srebrno priznanje na Srečanju mladih raziskovalcev Slovenije 2017
Pod okriljem Zveze za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) je 15. maja letos v Murski Soboti potekalo že 51. državno tekmovanje mladih raziskovalcev Slovenije.
V krog najboljših 4 raziskovalnih projektov iz kemije sta se uvrstili tudi učenki Alja Špec in Ivana Čačič iz OŠ Primoža Trubarja Laško pod mentorstvom Marka Jerana iz skupine za sintezno organsko kemijo NMR centra (D15) Kemijskega inštituta in dr. Eve Menart (bivše sodelavke Odseka za analizno kemijo, D4). Učenki sta skupaj z mentorji v hudi konkurenci osvojili zlato priznanje in pokal Zlata sovica. Delo z naslovom »Detekcija parametrov in aktivnih komponent v medu« je bilo interdisciplinarno. Učenkama je bilo eksperimentalno raziskovalno delo omogočeno v skupini dr. Barbare Mohar (D15) in v skupini dr. Sama Hočevarja (D4).
Pod somentorstvom Sare Drvarič Talian iz Odseka za kemijo materialov (D10) Kemijskega inštituta sta dijaka Gimnazije Franca Miklošiča Ljutomer, Aljaž Hajdinjak in Jaka Godec prav tako osvojila zlato priznanje na področju elektronika in robotika. V okviru naloge "Slabšanje delovanja litij-ionskih akumulatorjev pod različnimi pogoji" sta dijaka raziskala, kako moramo uporabljati akumulatorje, da bo material v njih čim počasneje degradiral. Najpomembnejši izsledki raziskave kažejo, da je za čim daljšo življenjsko dobo najboljše, da akumulatorjev nikoli ne izpraznimo do konca oziroma popolnoma napolnimo (kot recimo počnemo, če predolgo pustimo mobilni telefon na polnilcu). Velik sovražnik je tudi visoka temperatura, ki lahko privede do razpada ohišja, s čimer akumulator postane nevaren odpadek.
Zlato priznanje so osvojili tudi na odseku D12 z dijakinjo Kajo Klemenc iz Gimnazije Jožeta Plečnika, ki je pod mentorstvom Petre Sušjan opravljala raziskovalno nalogo Načrtovanje in testiranje nevrološko-relevantnih inhibitorjev procesov naravne imunosti. Prav tako pa je Kaja prejela posebno nagrado še kot zmagovalka na področju medicine. Šolska mentorica je bila mag. Darja Silan. V nalogi so načrtovali peptidne inhibitorje inflamasoma NLRP3, ki lahko prehajajo krvno-možgansko pregrado in v celicah mikroglia z inhibicijo inflamasoma NLRP3 preprečujejo tvorbo nevrotoksičnih snovi, ki pri nevrodegenerativnih boleznih pripomorejo k napredovanju bolezni.
V skupini dr. Barbare Mohar, prav tako pod mentorstvom Marka Jerana, sta to šolsko leto opravljala raziskovalno delo tudi Filip Geč in Aljaž Kavčič, dijaka tehniške gimnazije, Biotehniškega izobraževalnega centra Ljubljana, kjer sta v hudi konkurenci srednješolskih projektov osvojila srebrno priznanje in pokal Srebrna sovica. Delo dijakov z naslovom »Sinteza fluorescenčno aktivnih barvil s fluoresceinskim skeletom in njihova aktivnost« je bilo interdisciplinarno in je potekalo v sodelovanju z Odsekom za molekularno biologijo in nanobiotehnologijo (D11).
Vsem iskreno čestitamo!