Skip to main content

Novica

Zlato, srebro in bron slovenskim dijakom na State University of New York

Zlata nagrajenca (od leve proti desni): Jaka Šikonja, Aleš Zupančič

Slovenski dijaki, ki so v letošnjem letu opravljali raziskovalne naloge na Kemijskem inštitutu, so se na Olimpijadi mladih raziskovalcev GENUIS 2014  (www.geniusolympiad.org) uvrstili med najboljše. Osvojili so zlato, srebrno in bronasto odličje. Dogodek je potekal v Združenih državah Amerike, v zvezni državi New York.

Aleš Zupančič (Gimnazija Novo mesto, mentorica Marija Kočar) in Jaka Šikonja (Gimnazija Črnomelj, mentorica Meta Šavli), ki sta raziskovalno delo opravljala skupaj v Laboratoriju za okoljske vede in inženirstvo pod mentorstvom dr. Albina Pintarja, dr. Boštjana Erjavca in dr. Gasan Osojnika, sta na olimpijadi ubranila zlato odličje za projekt z naslovom: "The possibility of producing hydrogen from biodegradable waste". V svojem delu sta dijaka s pomočjo bakterij iz biološko razgradljivih odpadkov pridobila plinsko zmes vodika in ogljikovega dioksida, ki sta jo nadalje uspešno uporabila za pridobivanje elektrike pri sobni temperaturi s pomočjo gorivnih celic.

Urša Pirc in Maja Vidmar (Gimnazija Vič, mentorica Alenka Mozer), ki sta raziskovalno delo opravljali v Laboratoriju za polimerno kemijo in tehnologijo pod mentorstvom dr. Andreja Kržana sta prejeli srebrni medalji za projekt z naslovom: "Microplastics in Washing Machine Wastewater".


Na olimpijadi sta bronasto priznanje prejela še dijaka Maksimiljan Adamek in Domen Lenarčič z Gimnazije Vič, tako noben član slovenske ekipe ni odšel domov praznih rok.


Dijakinjam in dijakom ter njihovim mentoricam in mentorjem čestitamo k njihovim dosežkom.



Na fotografiji (od leve proti desni): Jaka Šikonja (GČ), Aleš Zupančič (GNM), Urša Pirc (GV), Maja Vidmar (GV), Domen Lenarčič (GV), Maksimilijan Adamek (GV).

 

Kemijski inštitut, ki se ponaša z več kot 75-letno tradicijo in znanstveno odličnostjo, v slovenskem raziskovalnem…
Center za razvoj, demonstracije in usposabljanje za brezogljične tehnologije bo vzpostavljen z namenom zagotavljanja…
Edinstvena zgradba fosfolipaze C iz Listeria monocytogenes Listerioza je ena najsmrtonosnejših bolezni, katere…
Kemijski nadzor delovanja človeških celic igra pomembno vlogo pri zasnovi novih genskih in celičnih terapij, saj omogoča…
Raziskovalci Kemijskega inštituta poročajo o znanstvenem napredku na področju tehnologije urejanja genoma. Izboljšali so…
Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava